Biblioteka

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do realizacji dwóch ważnych programów: program rządowy „Książki naszych marzeń oraz wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.Warunkiem przystąpienia do programów było uzyskanie 20 % wkładu własnego ze środków Urzędu Miasta Mława jako organu prowadzącego, a 80% będzie pochodziło z dotacji celowej na dofinansowanie z budżetu państwa zakupu książek do bibliotek szkolnych.W ramach pierwszego programu już w połowie  listopada 2015 roku otrzymaliśmy środki finansowe na zakup ciekawych książek, które pozwoliły na uzupełnienie księgozbioru, wzbogacenie oferty o atrakcyjne dla uczniów tytuły, serie wydawnicze oraz na rozwijanie zainteresowań. Uczniowie mieli wpływ na wybór propozycji książek do zakupu poprzez składanie swoich ofert do biblioteki. Nowe, oczekiwane przez wszystkich 185 książek już trafiło na biblioteczne półki, a uczniowie mogli je wypożyczać  przed przerwą świąteczną. Cieszy fakt, że nie stoją na półce, ale są w ciągłym obiegu czytelniczym.

Czytaj więcej...

W załączniku przedstawiamy procedura wypożyczania i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie.

Biblioteka jest ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Staramy się, aby była ona przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Tutaj można znaleźć ważne informacje, ciekawe książki. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i mogą swobodnie wybierać książki. Nikt tu nikogo nie ocenia, nie stawia stopni. Dla wszystkich drzwi biblioteki stoją otworem.
W bibliotece znajdują się katalogi ułatwiające czytelnikom znalezienie poszukiwanej książki. Ponadto czytelnicy mogą korzystać z: księgozbioru podręcznego, kartotek (osobowej, zagadnieniowej, regionalnej), księgozbioru regionalnego, multimedialnych programów komputerowych, Internetu oraz czasopism. W razie potrzeby nauczyciele bibliotekarze zawsze służą radą i pomocą.
W miarę możliwości finansowych staramy się uzupełniać zbiory biblioteki o nowe pozycje. W procesie gromadzenia zbiorów uwzględniamy również życzenia czytelników.

Masz pytania? Napisz do nas, postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Chcesz, by w naszej bibliotece była dostępna jakaś konkretna pozycja? Teraz możesz zaproponować jej kupno.  Napisz do nas podając informacje: autor i tytuł książki (w miarę możliwości również wydawnictwo) oraz uzasadnij swoją propozycję.
Przeczytałeś ciekawą książkę i chcesz innym ją polecić? Napisz recenzję i prześlij do nas. Zastrzegamy sobie możliwość dokonywania niewielkich zmian przed publikacją. Recenzje można podpisać pseudonimem lub imieniem i nazwiskiem (należy określić swoje preferencje). Najciekawsze recenzje zostaną nagrodzone!!!

 

HISTORIA

Biblioteka szkolna powstała równocześnie z otwarciem Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie, tj. od 3 września 1990 roku i mieściła się na parterze w małym pomieszczeniu. Jej początki to skromne wyposażenie: 10 regałów drewnianych, szafa katalogowa i dwa biurka.
Jeśli chodzi o książki to na dobry początek pani Dorota Klimek podarowała bibliotece 100 książek dla dzieci i młodzieży, a dyrektor szkoły przyznał środki na zakup 40 egz. „Słowniczka ortograficznego”. Pani bibliotekarka zwróciła się również o pomoc w gromadzeniu książek do zaprzyjaźnionych z nią pisarzy: pani Barbary Lewandowskiej (ówczesnej redaktorki naczelnej „Misia”), pana Jana Stanisława Kopczewskiego (ówczesnego redaktora naczelnego „Płomyka”) i pisarza pana Stanisława Goszczurnego. Efektem było otrzymanie około 50 egzemplarzy książek.


    

Z czasem zbiory biblioteki powiększały się i pod koniec pierwszego roku działalności wynosiły 2750 woluminów. W momencie otwarcia szkoła posiadała klasy 0 – VI, stopniowo przybywały klasy VII i VIII. Mały lokal nie ograniczał w żaden sposób naszych możliwości działania. Był, zamiast czytelni, tylko kącik czytelniczy, ale cieszący się dużą popularnością wśród czytelników. Z uwagi na brak miejsca lekcje biblioteczne odbywały się w klasach. Organizowane były również konkursy wiedzowe, plastyczne i inne formy pracy z czytelnikiem.
W drugim roku istnienia szkoły – w październiku 1991 roku nastąpiła przeprowadzka do przestronnej i słonecznej auli na I piętrze. Możliwe było oddzielenie czytelni od wypożyczalni.

    

Obsada biblioteki wzrosła do dwóch etatów. Pozwoliło to na rozszerzenie oferty i zakresu działania szeroko pojętej pracy z czytelnikiem. Możliwe już było przeprowadzanie  lekcji  bibliotecznych, konkursów  i spotkań z ciekawymi ludźmi w bibliotece. W jednym roku szkolnym było przeprowadzanych nawet do 12 konkursów wiedzowych i plastycznych o różnorodnej tematyce. Każdy z czytelników mógł sprawdzić swoją wiedzę lub ją poszerzyć.
W roku szkolnym 1993/1994 biblioteka włączyła się czynnie w przygotowanie uroczystości nadania szkole imienia Zuzanny Morawskiej – pisarki i działaczki społecznej. W bibliotece został urządzony stały kącik poświęcony Patronce, w którym znajdują się oryginalne wydania książek oraz ich kserokopie, artykuły z prasy lokalnej, zbiorek ”Wierszy dla dzieci” Zuzanny Morawskiej wykonany przez panie: Zofię Kazimierską (dokonała wyboru) i Dorotę Klimek (opracowała graficznie) oraz „pamiątki” po pisarce.

Rok szkolny 2002/03 zapisał się uruchomieniem w czytelni biblioteki szkolnej dwóch stanowisk komputerowych, w tym jedno z dostępem do Internetu. Od tego momentu wszyscy chętni mogli korzystać nie tylko z tradycyjnych zbiorów, ale także z nowoczesnych źródeł informacji. Trzy lata później, po półtorarocznym oczekiwaniu, 13 grudnia 2005 roku (rok szkolny 2005/06) w bibliotece powstało Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, czytelnia otrzymała cztery zestawy komputerowe z kompletnym oprogramowaniem i urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kserokopiarka). Możliwe to było dzięki zakwalifikowaniu szkoły do projektu „Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych 2004”.

 

W roku szkolnym 2006/07 do biblioteki został zakupiony program komputerowy MOL. Dzięki niemu można stopniowo wprowadzać zbiory do programu, a w przyszłości rejestrować czytelników, prowadzić statystykę czytelnictwa i kontrolować terminy zwrotu książek. Docelowo program pomoże czytelnikowi przeszukać katalogi, sprawdzić stan konta wypożyczeń i zamówić dostępne pozycje.
W związku z nową podstawą programową Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło obniżenie wieku szkolnego, zgodnie z którym po trzyletnim okresie przejściowym wszystkie sześciolatki rozpoczną obowiązkowo naukę w klasie pierwszej. Od roku szkolnego 2010/11 został zorganizowany Kącik Bajkolandia, którego zaistnienie spowodowane zostało przygotowaniem biblioteki na przyjęcie  sześciolatków. Zbiory Kącika odzwierciedlają umiejętności czytelnicze uczniów, są kolorowe, z dużą czcionką i przyciągają wzrok. Wśród uczniów klas I tego rocznika został ogłoszony konkurs na nazwę Kącika, w którym wzięło udział wielu ówczesnych pierwszoklasistów. Z okazji przypadającego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek nastąpiło podsumowanie. Spośród wszystkich propozycji (większość pochodziła z kl. I a) wybrano jedną – „Bajkolandia”. Autorką nazwy kącika jest uczennica kl. I a Wiktoria Domagalska.
Nasza biblioteka tętni życiem każdego dnia. Na koniec 2013 roku zbiory biblioteki wynosiły: 12.720 książek, 128 podręczników oraz 511 jednostek zbiorów audiowizualnych, w skład których wchodzą: dokumenty elektroniczne, dokumenty dźwiękowe, kasety wideo, płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe. Posiadamy wiele programów edukacyjnych, np. Porusz umysł, Nauka łatwa i przyjemna, Maluch poznaje ekologię, Poznaj świat techniki, Młody Europejczyk, Informatyka, Psychologia, Logopedia oraz Multimedialny słowniki ortograficzny, Nowy słownik ortograficzny, Słownik języka polskiego, Multimedialna encyklopedia szkolna, Multimedialny atlas świata, Słowniki PWN. Nasza czytelnia jest centrum naukowym szkoły. Każdego dnia jest tylu korzystających, że czasami w czasie przerw brakuje miejsc siedzących (posiadamy 24 miejsca). W wypożyczalni średnia wypożyczeń wynosi około 150 książek.

Jedną z ciekawszych imprez zorganizowanych przez bibliotekę były zorganizowane w marcu 2013 roku warsztaty edukacyjne „Pokaz czerpania papieru” przeprowadzone przez firmę AMER-TOUR z Inowrocławia, w których wzięło udział 254 uczniów. Do domu zabrali swoje prace wykonane podczas warsztatów: pieczęć lakową na własnoręcznie wykonanym papierze czerpanym, próbka pisma gęsim piórem.
W grudniu 2013 r. w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa starego sprzętu radiowo-telewizyjnego i fotograficznego „To już historia…”, której inicjatorem był p. Janusz Dębski. Uczniowie przez kilka dni mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem, z którego korzystali ich rodzice, dziadkowie. Najwięcej radości sprawił gramofon, na którym odsłuchali przeboje z płyty analogowej.

 

W historii szkoły i biblioteki wśród wielu spotkań z ciekawymi ludźmi na uwagę zasługują:

  • spotkanie w dniu 31 maja 1994 r. z panią Teresą Brzeską-Smerek pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, wprowadzające do uroczystości nadania szkole imienia na temat „Pozytywistyczna literatura dla dzieci”;

 

 

  • spotkanie dn. 7 października 1998 r.  z p. Andrzejem Chudym, który pełnił funkcję I-szego Sekretarza w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku na temat „ONZ „od kuchni”;
  • spotkanie dn. 17 stycznia 2002 r. z mławskim poetą Jarosławem Trześniewskim-Kwietniem.
  • spotkanie  dn. 10 grudnia 2003 r. z lekarzem medycyny, komandorem marynarki wojennej, poetą Zbigniewem Stanisławem Jabłońskim;
  • wielokrotne spotkania z mławskim fotografikiem i regionalistą p. Januszem Dębskim (m.in. 19.03.2008 r., 15.12.2010 r., 09.12.2013 r.)

W ciągu 23 lat istnienia biblioteki szkolnej zorganizowano wiele, bo 98 konkursów wiedzowych szkolnych i międzyszkolnych oraz konkursów plastycznych. Najciekawsze z nich to:

- konkursy międzyszkolne:

  • z okazji Roku Mickiewiczowskiego konkurs wiedzowy Adam Mickiewicz – poeta znany i nieznany – grudzień 1998 r.
  • konkurs regionalny Miejsce, które kocham – 9 czerwca 2000 r.;
  • Wiek XX w darze ludzkości -  23 stycznia 2003 r. Po raz pierwszy zdarzyło się, aby wiedza uczestników była na jednakowym poziomie – wszystkie drużyny zajęły ex aequo I miejsce;
  • I Międzyszkolna Olimpiada Wiedzy Sportowej – 7 kwietnia 2004 r.;
  • Zuzanna Morawska – życie i twórczość – 20 maja 2010 r.,

konkursy szkolne [wybór]:

  • Konkurs dla aktywu bibliotecznego, w którym przewodniczącą jury była kierownik Biblioteki Pedagogicznej  w Mławie p. Ewa Bartkowska;
  • obchody Roku Sienkiewiczowskiego biblioteka uczciła wystawą i konkursem Spacerkiem po lekturach – Henryk Sienkiewicz;
  • konkurs ekologiczny dla klas VI Ekologia nauka modna, czy potrzeba chwili?;
  • konkurs wiedzowy dla klas V Baśnie, legendy, mity różnych narodów świata;
  • konkurs wiedzowy dla klas V-VIII Quiz dla mądrych głów;
  • konkurs wiedzowy dla klas VIII Prawa człowieka i podstawowe wolności;
  • teleturniej dla klas II i III Jeden z dziesięciu dla najmłodszych;
  • dla klas V Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia człowieka;
  • wiedzowo-recytatorski dla klas I-III Życie i twórczość Juliana Tuwima;
  • turniej mitologiczny klas V  O laur olimpijski;
  • kilkakrotnie organizowane konkursy wiedzowe, m.in. Miejsce, które kocham, Patronowie naszych ulic, Przez zbytki i zabawę poznajemy Mławę, Mława – przeszłość i teraźniejszość oraz plastyczne o tematyce regionalnej;
  • dla klas IV Cud Bożego Narodzenia – historia i polskie zwyczaje świąteczne;
  • dla klas II Kto czyta – żyje wielokrotnie;
  • dla klas VI Unia Europejska bez tajem,nic;
  • dla klas II Jan Brzechwa stale zadziwia czytelników;
  • dla klas IV …tak, chcę być bezpieczny;
  • dla klas II Dorota Gellner dzieciom;
  • dla klas V-VI Zuzanna Morawska – pisarka, poetka, pedagog;
  • dla klas III Czapki z głów panowie, oto geniusz;
  • dla klas IV Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel;
  • dla klas V Dwadzieścia lat minęło… [konkurs na 20. lecie szkoły];
  • dla klas III O laur Mistrza savoir-vivre’u;
  • dla klas IV Ortografia na wesoło i na poważnie;
  • dla klas II Wspólne pasje matki i córki – Danuty Wawiłow i Natalii Usenko;
  • dla klas III Wiem, co jem, dlatego jestem zdrów jak ryba;
  • dla klas IV  Historia w pigułce – polskie symbole narodowe.

Inne imprezy, które odbywały się w bibliotece szkolnej:

  • spotkania nauczycieli bibliotekarzy, na których przedstawiano działalność i dorobek biblioteki, przeprowadzano lekcje otwarte itp. – w 1994 r., 1996 r., 2000 r., 2001 r., 2008 r., 2011 r. ;
  • cykl bibliotecznych zajęć świetlicowych Trzecioklasiści zmierzają do Europy : 1. Europa. Co to takiego?, 2. Poznajemy stolice i flagi państw europejskich, 3. Król i królowa nie tylko w bajkach, 4. Z jakim państwem Ci się to kojarzy?, 5. Flora i fauna Europy, 6. Najsłynniejsze baśnie Europy;

Biblioteka gościła także przedstawicieli miast zaprzyjaźnionych z Mławą - wizyta gości z miasta Motala w Szwecji – 3-6 września 1997 roku oraz Raseiniai (Litwa) - 26.10.2006 r.




KOŁO REGIONALNE

Od września 2005 roku w bibliotece szkolnej działa Koło regionalne, które skupia uczniów klas piątych i szóstych. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Jego celem jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy o swoim mieście  i regionie. Na  kółku  łączymy tradycyjne wyszukiwanie wiedzy z dostępnych źródeł z możliwościami wykorzystania komputera, skanera, w tym tworzenie prezentacji multimedialnych. Podczas zajęć uczniowie doskonalą korzystanie z różnych źródeł informacji, kształcą sprawność w posługiwaniu się technologią komputerową, samodzielnie piszą teksty, dbają o poprawność swoich wypowiedzi, mają możliwość wszechstronnego rozwoju. Efektem prac uczniów są m. in. opracowania: Mławskie cmentarze wczoraj i dziś, Sławni mławianie (zbiór krótkich notek biograficznych w układzie alfabetycznym), Święty Wojciech – patron miasta Mławy, Szpital św. Wojciecha w Mławie - historia, Muzea w Mławie, Mławskie zabytki, Szkolnictwo w Mławie przed i po reformie oświaty, Park Miejski im. Dąbrowszczaków, Mława – miasta partnerskie, Honorowi Obywatele Miasta Mławy, Mławianin Roku – kolejni laureaci, Pomniki w Mławie, Tablice pamięci w Mławie, Miejsca pamięci narodowej w Mławie, Rezerwaty przyrody w powiecie mławskim, Szlaki turystyczne wokół naszego miasta, Instytucje kultury w Mławie, Wszystkie wymienione przedsięwzięcia służą całej społeczności szkolnej, korzystają z nich chętni czytelnicy, a nawet nasi absolwenci.

 

 

 

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej

wypożyczalnia                                      czytelnia

poniedziałek                              800 - 1400                                          800 - 1500

wtorek                                        800 - 1400                                          800 - 1500

środa                                           800 - 1200                                          800 - 1500

czwartek                                    800 - 1400                                          800 - 1500

piątek                                         800 - 1300                                          800 - 1400



Rok szkolny 2013/14

PLAN WYPOŻYCZEŃ KSIĄŻEK w kl. II – III
2013/14

 

 

Poniedz.

8.00-13.45

Wtorek

8.00-13.45

Środa

8.00-12.00

Czwartek

8.00-13.45

Piątek

8.00-13.00

8.00 - 8.45

 

 

 

II a

 

8.55 - 9.40

II b

 

 

II e

II d

9.50 - 10.35

 

 

 

 

 

10.45 - 11.30

 

II c

III b

 

 

11.45 - 12.30

III c

 

III a

 

 

12.45 - 13.30

III e

 

 

III d

 

 

 

 

TERMINARZ WYPOŻYCZANIA LEKTUR
w klasach IV - VI

 

  • Lekturę można trzymać w domu tylko w wyznaczonym miesiącu,
  • Każdą lekturę należy przeczytać do dnia 20 wyznaczonego miesiąca,
  • Pamiętajcie o terminowym zwrocie lektur do biblioteki, aby mogli z nich skorzystać inni uczniowie.

 

TERMINARZ  WYPOŻYCZEŃ  LEKTUR  W KLASACH   IV
w roku szk.2013/2014

 

 

 Tytuł książki

IV a

Z. Kazimierska

IV b

D. Szwęch

IVc

A. Kaczerska

IV d

S. Grabowska

 IV e

S. Grabowska

Collodi C.

Pinokio

wrzesień
 marzec
 październik
listopad
 październik

 Andersen H. Ch.Baśnie

 styczeń 

 grudzień

 

 październik

grudzień

Lewis C.L.

Opowieści z Narni

 
 maj
 marzec
  marzec
kwiecień

Brzechwa J.

Akademia Pana Kleksa

październik
 październik
listopad
 luty
 styczeń

Sempe J., GoscinnyR. Mikołajek i inne chłopaki

 listopad
 
maj
 
    

 

TERMINARZ  WYPOŻYCZEŃ  LEKTUR  W  KLASACH  V
w roku szk. 2013/2014

 

 

Tytuł książki

 V a

D. Szwęch

 V b

Z. Kazimierska

 

  V c

A. Kaczerska

 

  V d

U. Szynaka

 

V e

U. Szynaka

 

Burnett J.

Tajemniczy ogród

 kwiecień
 wrzesień
 marzec
 październik
październik

Molnar F.

Chłopcy z Placu Broni

styczeń
 grudzień
 październik
 luty
 luty

Twain M.

Przygody Tomka Sawyera

  marzec
 październik
listopad
kwiecień
kwiecień

Montgomery L.M.

Ania z Zielonego Wzgórza

listopad
 listopad
styczeń
grudzień
 grudzień

 

 TERMINARZ  WYPOŻYCZEŃ  LEKTUR  W  KLASACH  VI
w roku szk. 2013/2014

 


Tytuł książki

VI a

D.Szwęch

VI b

U.Szynaka

VI c

A.Kaczerska

VI d

Z.Kazimierska

VI e

S.Grabowska

Lem S.

Bajki robotów

 
luty
 
wrzesień
 

Makuszyński K. Szatan z VII klasy

październik
 grudzień
 marzec
 październik
 listopad

Dickens K.

Opowieść wigilijna

grudzień
  
grudzień
grudzień
styczeń

Jurgielewiczowa I.

Ten obcy

 marzec
październik
listopad
 
 kwiecień

 

KONKURSY
organizowane przez bibliotekę szkolną
w roku szkolnym 2013/2014

 

  • Konkurs wiedzowy dla klas IV „Historia w pigułce – polskie symbole narodowe” – listopad 2013 r.;
  • Konkurs wiedzowy dla klas II „O Laur Mistrza Ortografii klas II”marzec 2014 r.;
  • Konkurs wiedzowy dla klas III „O Laur Mistrza Ortografii klas III”kwiecień 2014 r.

KONKURS

W dniu 29 listopada 2013 roku w bibliotece szkolnej odbył się drużynowy konkurs wiedzowy dla klas IV „Historia w pigułce – polskie symbole narodowe”, w którym wzięło udział pięć drużyn ze wszystkich klas czwartych. Uczestnicy po raz pierwszy nie tylko liczyli na swoją wiedzę, ale mieli możliwość skorzystania z trzech kół ratunkowych: ekspert (w tej roli nauczyciel p. Mariusz Sobotka), zawodnik rezerwowy z danej klasy oraz wykorzystanie źródeł, z których uczniowie korzystali przygotowując się do konkursu. Szkoda, że zawodnicy nie wykorzystali żadnego koła ratunkowego. Wyniki konkursu nie odzwierciedlały stopnia zaangażowania w przygotowanie się do konkursu poprzez wykorzystanie źródeł w czytelni – najwięcej korzystały drużyny z kl. IV a, c, e.

Jury w składzie: p. dyrektor Elżbieta Bieńkowska, p. Zofia Kazimierska i p. Beata Kurkiewicz  przyznało:

  1. miejsce – drużynie z kl. IV b: Zuzanna Kuskowska, Oskar Marlęga, Magdalena Waszkiewicz,
    (zawodnik rezerwowy Iwona Olszewska);
  2. miejsce – drużynie z kl. IV a: Wiktoria Domagalska, Ewa Modzelewska, Maria Zaborowska,
    (zawodnik rezerwowy Igor Rozwadowski);
  3. miejsce – drużynie z kl. IV d: Igor Artke, Paulina Gadomska, Roksana Sikora,
    (zawodnik rezerwowy  Nikola Łasińska).

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Zdjęcia z konkursu

Dodatkowe informacje